Knolles Law-RealEstate Tioga State Bank GUTHRIE SPORTS MED Tioga County Sports ReportDANDY MINI MARTS Strong Spas Williams Auto GroupLounsbury Agency


IAC SOFTBALL: NEWARK VALLEY EARNS 4 ALL-STAR HONORS (2024-06-09)

Tioga County Sports Report
TIOGA COUNTY — The Newark Valley softball team landed a trio of IAC Small School South first team all-stars and placed another on the second team.

Senior pitcher Joslyn Wright, junior first baseman Laura Ludwig and catcher Kaitlyn Keith, who is only a 7th-grader, are the Cardinals’ first-team picks.

NV’s Rosie Wandell was chosen to the second team.

Newark Valley went 5-9 overall during an up-and-down season. The Cardinals swept a three-game series from Groton and went 2-1 against Newfield. Their youthful team (only three seniors) also produced double digits in the run column in seven games.

Ludwig was a second team selection in 2023. 

IAC ALL-STARS
SMALL SCHOOL SOUTH
First Team
MVP: RaeAnne Feeko, So., Tioga
McKenzie Williams, Jr., Tioga
Erin Luther, Jr., Tioga
Emily Bidwell, Sr., Tioga
Megan Vance, Sr., Tioga
Delaney Ayer, Sr., Groton
Laura Ludwig, Jr., Newark Valley
Kaitlyn Keith, 7th, Newark Valley
Joslyn Wright, Sr., Newark Valley
Mina Thomas, Sr., Newfield
Emma Hsu, Jr., Newfield

Second Team
Jillian Zigenfus, So., Groton
Emily Shiner, So., Tioga
Rosie Wandell, Jr., Newark Valley
Paige Bassi, Fr., Newfield

LARGE SCHOOL SOUTH
First Team
MVP: Gabby Milazzo, Sr., Edison
Kailey Ripley, Jr., Edison
Aurora Parlo, Fr., Edison
Charlee Stroman, Jr., Edison
Maycie Bennett, Jr., Edison
Emily Aiello, Jr., Edison
Brenna Pierce, Sr., Schuyler
Paige Ells, 8th, Schuyler
Lauren Signor, Fr., Schuyler
Olivia King, So., Schuyler
Raegan Sudnikovich, Sr., SVEC
Katelyn Klym, Jr., SVEC
Roni Presher, Sr., SVEC

Second Team
Bri Korsky, Sr., Edison
Emma Maggs, Sr., Edison
Carissa Cowan, So., Edison
Amy Field, 8th, Schuyler
Brianna Hatch, So., Schuyler
Nicola Soper, So., SVEC
Jillian Holmes, So., SVEC
Faith Brenchley, Jr., SVEC
Aubrie Kastenhuber, Sr., SVEC
Phoebe Swartz, Jr., SVEC
Jillian Teribury, So., SVEC
Lylie Colunio, Fr., Notre Dame
DaNasia Darrow, 8th, Notre Dame
Layla Sullivan, Fr., Notre Dame

SMALL SCHOOL NORTH
First Team
MVP: Grace Chalupnicki, P, Union Springs
Paityn Delaney, CF/P, Union Springs
Katelynn Herrling, C, Union Springs
Abby Tracey, 1B, Union Springs
Alexis Freier, P, Moravia
Lashley Heredia Castillo, LF, Moravia
Hayley Murphy, 8th, C, Moravia
Marissa Allen, Sr., CF, Marathon
Cassie Forrest, Jr., C, Marathon
Izabella Conklin, So., P/SS, Marathon
Lily Holden, Sr. 1B/OF, Southern Cayuga
Ava Harvatine, So., P, Southern Cayuga

Second Team
Ella Green, 8th, 3B, Moravia
Abby White, Jr., 2B, Southern Cayuga
Bree Harvatine, 8th, 3B, Southern Cayuga
Amelia Binns, 7th, SS, Southern Cayuga
Jordin Chrysler, Jr., 1B, Marathon
Kayla Wood, So., SS/3B, Marathon

LARGE SCHOOL NORTH
Co-MVP: Brooklyn Walker, Sr., Lansing
Co-MVP: Olivia Somers, So., Whitney Point
First Team
Laci Prignon, Sr., Dryden
Chloe Russell, Sr., Dryden
Leanora Reed, So., Trumansburg
Seneca Ogen, Fr., Trumansburg
Maelin Weatherby, Sr., Trumansburg
Isabelle Gustafson, Sr., Lansing
Piper Mason, So., Lansing
Marissa Nolan, So., Lansing
Michelle Sabin, So., Whitney Point
Abigail Lewis, Jr., Whitney Point
Leah Hopkins, Jr., Whitney Point

Second Team
Ilyssa Ford, Fr., Trumansburg
Jennifer Peters, Sr., Trumansburg
Kennesy Drake, So., Dryden
Makaiya Duncan, So., Dryden
Abby Turco, So., Dryden
Madison Burk, Sr., Whitney Point
Lindsey Fish, Sr., Lansing
Anya Godert, So., Lansing

——————

IN PHOTO: (L-R) Joslyn Wright, Laura Ludwig and Kaitlyn Keith. ... TCSR STOCK PHOTO.


You've asked about helping ...
here's your chance. Click HERE