Tioga County Sports Report for Penn York Valley




SECTION IV FOOTBALL: 32 TIOGA COUNTY PLAYERS NAMED DIVISION ALL-STARS (2018-12-04)

Tioga County Sports Report
TIOGA COUNTY — Thirty-two Tioga County football players have been selected to the Section IV division all-star teams.

Representing Owego on the Division II team are Kobe Bogart, Cameron Bundy, Gio Fabi, Beckett Hafer, Keon Kitchner, Jason Kithcart, Tyler Phelps and Jy Race. The Indians finished third in the division behind perennial state powers Chenango Forks and Maine-Endwell.

Selected from Newark Valley in Division IV are Kyle Coffin, Trentyn Rupert, Kyle Pratt, Trevor Gerdus, Caden Bennett and Jake Armstrong. The Cardinals were the Division IV runner-up behind eventual Class C state champion Susquehanna Valley.

Also in Division IV, SVEC’s picks are Nathan Mack, Cameron Fitzgerald, Christian Haynes and Noah Mack.

From Waverly in Division III are Colby Sindoni, Montana Davis, James Schutt, Ethan Lloyd, Thomas Price, David Hallett and Scott Woodring. Waverly won the division title. Waverly was the Class C sectional runner-up behind Sus Valley.

In Division VI, Tioga is represented by Stephen Taylor, Austin Lamb, John Worthing, Brady Worthing, Alex Bloss, Owen Wanck and Emmett Wood. The Tigers advanced to their seventh Class D state semifinal in the past eight years.

Following are the all-star selections for each division.

Division I
Jarrid Lewis (Elmira) Sr., RB; Max Temple (Elmira) Sr., LB; Ethan Simpson (Elmira) Jr., RB; Nate Latshaw (Elmira) Jr., FB; Jacob Allen (Elmira) Jr., OL; Zach Miller (Elmira) Sr., OL; Zach Middaugh (Elmira) Sr., QB; Lucas Allen (Elmira) Jr., LB; Thompson Miller (Elmira) Sr., LB; Fendi Deadwyler (Binghamton) Sr., LB; Devon Herman (Binghamton) Sr., WR; Colbie Young (Binghamton) Jr., WR; Mose Hill (Binghamton) Jr., RB; Zane Olmstead (Binghamton) Jr., QB; Nick Zikuski (Binghamton) Sr., OG; Ty Wooden (Binghamton) Jr., LB; Jayquan Smith (Binghamton) Jr., LB; Maurice Rankins Jr. (Horseheads) Jr., LB; Conor Goodwin (Horseheads) Jr., LB; Matt Robert (Horseheads) Sr., LB; Riley Loomis (Horseheads) Fr., RB; Matt Stasiw (Horseheads) Jr., QB; Gavin Elston (Horseheads) Jr., RB; Anthony Agosto (Horseheads) Sr., DT; Matthew Thrasher (Vestal) Sr., RB; Brandon Taylor (Vestal) Sr., DT; Todd Degroat (Vestal) So., DT; Adam Mielzkowski (Vestal) Sr., WR; Connor Murphy (Vestal) Sr., S; Bryan Vandervort (Vestal) Jr., TE; Noah Socash (Vestal) Sr., LB; Seth Hogue (Corning) Jr., LB; Ja’ovian Fisher (Corning) Jr., RB; Jake Townsand (Corning) Jr., OL; Max Stansfield (Corning) So., WR; Max Freeman (Corning) So., RB; Danny Quinones (U-E) Sr., DT; Cole Rivell (U-E) Jr., LB; Jacob Welch (U-E) Sr., DT; Darrius Billingsley (U-E) Sr., RB; Louie Webster (Ithaca) Sr., QB; Tyler Driscoll (Ithaca) Jr., LB; Payton Waight (Ithaca) Jr., LB

Division II
(positions not released)
Jake Topa (Chenango Forks) Sr.; Troy Arno (Chenango Forks) Sr.; Matt McDonald (Chenango Forks) Sr.; Jeremiah Allen (Chenango Forks) Sr.; Nick Mugglin (Chenango Forks) Sr.; Tyler Longwell (Chenango Forks) Sr.; Ethan Trevett (Chenango Forks) Sr.; Lucas Scott (Chenango Forks) So.; Hunter Gibbore (Chenango Forks) Jr.; Jared Gage (Chenango Forks) Sr.; Matt Paske (Chenango Forks) Jr.; Rylie VanFleet (M-E) Sr.; A.J. DeSantis (M-E) Sr.; Joe Mancini (M-E) Sr.; Ryan Brozovic (M-E) Jr.; Tyler Leniek (M-E) Sr.; Matt Raleigh (M-E) Sr.; Greg Davis (M-E) Sr.; Brennan McQuade (M-E) Sr.; Josh Chandler (M-E) Sr.; Kobe Bogart (Owego) Sr.; Cameron Bundy (Owego) So.; Gio Fabi (Owego) Jr.; Beckett Hafer (Owego) Sr.; Keon Kitchner (Owego) Jr.; Jason Kithcart (Owego) Sr.; Tyler Phelps (Owego) Sr.; Jy Race (Owego) Sr.; Drew Walsh (Norwich) Sr.; Eric Conant (Norwich) Sr.; Shane Lawrence (Norwich) Jr.; Zach Mills (Norwich) Sr.; Thomas Parrella (Norwich) Sr.; J.T. Vinal (Norwich) Jr.; Scott Manwarren (Norwich) Sr.; James Barnes (Windsor) Sr.; Kieran Horton (Windsor) Sr.; Zach Wolcott (Windsor) Sr.; Colin Conklin (Windsor) Sr.; Dylan Feehan (Windsor) Sr.; Anthony Forbidussi (Chenango Valley) Jr.; Brady Hope (Chenango Valley) Sr.; Jeremy Kellam (Chenango Valley) Sr.; Nathan Klein (Chenango Valley) Sr.; Lucas Scott (Chenango Valley) Sr.; Jovon McDonald (Johnson City) Sr.; Jake Harding (Johnson City) Sr.; Logan Ellsworth (Johnson City) Sr.; Keith Harris (Johnson City) Sr.; Anthony Giovagnoli (Oneonta) Sr.; Ryan Packard (Oneonta) Sr.; Richard Serafin (Oneonta) Sr.; Treyton Hathaway (Oneonta) Sr.

Division III
Colby Sindoni (Waverly) Sr., QB; Montana Davis (Waverly) Sr., LB; James Schutt (Waverly) Sr., C; Ethan Lloyd (Waverly) Sr., LB; Thomas Price (Waverly) Jr., LB; David Hallett (Waverly) So., RB; Scott Woodring (Waverly) Jr., TE; Zach Elliott (WG/O-M) Sr., RB; Dylan Houseknecht (WG/O-M) Sr., OL/DL; Wrett Brower (WG/O-M) Sr., OL/RB; Wyatt Brower (WG/O-M) Sr., OL/LB; Joe Chedzoy (WG/O-M) Jr., RB; Garet Marsh (Dryden) Sr., RB/DE; Brandon Mailler (Dryden) Sr., OL/LB; Cody Senecal (Dryden) Sr., LB; Joey Mack (Dryden) Sr., QB; Nick Paribello (Edison) Sr., HB/DE; Ryan Benedict (Edison) Jr., HB; Jack Hourihan (Edison) Jr., FB

Division IV
Jarred Freije (Susquehanna Valley) Sr., QB/LB; Billy Sheridan (Susquehanna Valley) Sr., RB/LB; Dan Matthews (Susquehanna Valley) Sr., TE/LB; Josh Rudock (Susquehanna Valley) Sr., RB/DB; Trevor Frable (Susquehanna Valley) Jr., OL/DE; Edwin Lavin (Susquehanna Valley) Sr., RB/DB; Zack Green (Susquehanna Valley) Sr., RB/LB; Dan Wager (Susquehanna Valley) Sr., WR/DE; Kyle Coffin (Newark Valley) Sr., QB/DB; Trentyn Rupert (Newark Valley) Sr., OL/DL; Kyle Pratt (Newark Valley) Sr., OL/DL; Trevor Gerdus (Newark Valley) Sr., OL/DL; Caden Bennett (Newark Valley) Jr., RB/DB; Jake Armstrong (Newark Valley) So., TE/DL; Andy Davis (Whitney Point) Sr., QB/DB; Blake Gardner (Whitney Point) Sr., OL/DL; Carter Stone (Whitney Point) Sr., OL/DL; Hunter James (Whitney Point) Jr., OL/DL; Tanner Kallfelz (Whitney Point) Jr., RB/LB; Nathan Mack (SVEC) Sr., TE/LB; Cameron Fitzgerald (SVEC) Sr., WR/S; Christian Haynes (SVEC) Sr., DB/LB; Noah Mack (SVEC) Jr., WR/LB; Zach Gardape (Harpursville/Afton) Jr., RB/LB; Hayden Lewis (Harpursville/Afton) Sr., DL/RB; Shane Hoover (Harpursville/Afton) Sr., WR

Division V
Tanner Gifford (Sidney) Sr., RB/LB; Ryan Harris (Sidney) Sr., QB; Liam Matthews (Sidney) Jr., WR/DB; David Gannon (Sidney) Sr., RB/LB; Cameron Chabot (Sidney) Jr., OL/DL; Ian Fogarty (Sidney) So., OL/DL; Brandyn Wagner (Sidney) Sr., OL/DL; Colby Finch (Sidney) Sr., WR/LB; Peyton Mosher (Sidney) So., WR/DB; Jordan Blincoe (Walton) So., OL/DL; Dylan Jacob (Walton) Jr., QB/DB; Alex Brooker (Walton) Jr., RB/DB; Nick Lamoreaux (Walton) Jr., RB/LB; Skylar Pesout (Walton) Jr., FB/LB; Cody Ray (Walton) Jr., TE/LB; Josh Johnson (Walton) Sr., FB/LB; Dominic Wormuth (Deposit/Hancock) Jr., RB/LB; Tyler Santamaria (Deposit/Hancock) So., QB/DB; River Burges (Deposit/Hancock) Jr., LB/RB; Christian Sokol (Deposit/Hancock) Jr., OL/DL; Hunter Miller (Deposit/Hancock) Jr., OL/DL; Luke Resti (Deposit/Hancock) Sr., OL/DL; Connor Griffin (Unatego/Franklin) Sr., RB/LB; Austin Gilbertson (Unatego/Franklin) Sr., OL/DL; Derrick Rose (Unatego/Franklin) Sr., RB/DB; Jack Andrews (Unatego/Franklin) Sr., TE/LB; Jacob Marshall (Unatego/Franklin) Jr., TE/DL; Nick Petrutoni (Bainbridge-Guilford) sr. WB/DB; Alan Terzo (Bainbridge-Guilford) Sr., WR/DB; Thomas Palmatier (Bainbridge-Guilford) sr.T/DE; Brendan Roefs (Bainbridge-Guilford) Sr., G/LB

Division VI

Stephen Taylor (Tioga) Sr. OL/DL; Austin Lamb (Tioga) Sr., LB; John Worthing (Tioga) Sr., RB; Brady Worthing (Tioga) Jr., QB; Alex Bloss (Tioga) Sr., G; Owen Wanck (Tioga) Sr., LB; Emmett Wood (Tioga) Fr., RB; Nate Erickson (Greene) Jr., QB; Isaac Hadac (Greene) Sr., LB; Noah Kennedy (Greene) Jr., TE; Nate Hurlburt (Greene) Jr., OL; Destin Foley (Greene) Sr., OL; Jaden Howell (Groton) Sr., OL; Kyle Gombas (Groton) Jr., DL; Joe Shoemaker (Moravia) Sr., RB; Kaden Hooper (Moravia) Sr., S; Bryan Richards (Moravia) Sr., OL

Division VII
Garrett Bell (Lansing) Sr., QB/DB; Griffen Nelson (Lansing) Sr., TE/LB; Luke Winslow (Lansing) Sr., RB/DB; Brad Lehr (Lansing) Jr., RB/DL; Tucker Butler (Lansing) Sr., OL/DL; Erik Charnetski (Notre Dame) jr,/LB; Kyreese Fisher (Notre Dame) Sr., RB/DB; Isaiah McKay (Notre Dame) Jr., RB/DB; Greg Rouleau (Notre Dame) Sr., OL/DL; Ben Cook (Notre Dame) Sr., TE/DL; Ethan Dunham (Notre Dame) Sr., OL/DL; Hunter Homerda (Notre Dame) Sr., OL/DE; Brad Beckwith (Oxford) Sr., OL/DL; Xavier Cruz (Oxford) Sr., RB/LB; CJ Smith (Oxford) Sr., QB/DE; Paul Baker (Oxford) jr,/RB/LB; Evan Sylstra (Oxford) Fr., TE/LB; Blaine Ritanburg (Unadilla Valley) So., QB; Kyler Butts (Unadilla Valley) So., RB; Mitch Merlo (Unadilla Valley) Jr., RB; Tim Postina (Unadilla Valley) So., OL; Jacob Humble (Newfield) so.; Arthur Haridson (Newfield) So., RB; Anthony Pawlewicz (Newfield) Sr., QB; Kade Pawlewicz (Newfield) Jr., TE


Print Friendly Version

You've asked about helping ...
here's your chance. Click HERE